h

GMEREK – CO TO JEST?

GMEREK – CO TO JEST?

Nie będzie to opowieść o samej ceramice a o pewnym symbolu, znaku, który jest ze mną praktycznie od początku mojej przygody
z ceramiką. Gmerek – sygnatura bo o tym mowa. Używany od wieków zarówno przez garncarzy, ceramików ale również przez architektów, budowniczych, kowali czy złotników. Gmerek to znak,dzięki któremu wiemy, że dane dzieło powstało w tej konkretnej pracowni, związane jest z konkretną osobą lub pracownią. Często były to znaki cechów rzemieślniczych, do których przynależeli mistrzowie. Myślę że można go utożsamiać z dzisiejszym firmowym logiem.

Wierzę, że symbol, który pojawia się w naszej prestrzeni dokładnie w tym momencie, w którym jest niezbędny, niesie ze sobą ogromną energię tworzenia. Mam wrażenie, że oznaczone nim przedmioty zyskują „duszę””

Mój gmerek przedstawia liść dębu. Powstał spontanicznie na potrzeby warsztatów ceramicznych w Czarnem, które organizował mój mistrz Jurek Szczepkowski. Tam właśnie pierwszy raz zasiadłem do koła i poczułem to co czuje wielu ceramików – potrzebę tworzenia i radość z pracy z gliną. Czasami jest tak, że pewne sprawy dzieją się same i prawie bez naszej ingerencji. Projektowanie loga to pewien proces i zazwyczaj trwa dość długo w tym przypadku trwało to kilka minut. Wybierałem się na wspomniane warsztaty jako, że na warsztatach jest zazwyczaj około 10 osób konieczne jest znakowanie prac, tak abyśmy wiedzieli po wypale do kogo one należą. Na poprzednich warsztatach oznaczałem swoją ceramikę inicjałami D.L. Jednak wygodniejszy jest gmerek w formie stempla. W czasie pakowania przyborów garncarskich rozejrzałem się po warsztacie i uwagę moją przykuły stemple do batiku kupione w sklepie z meblami indyjskimi. Jeden ze stempli miał detal, który idealnie nadawał się do roli gmerka – był to liść dębu wyryty w drewnie. Zapytacie czemu akurat liść dębu? Przy mojej pracowni rośnie 40 metrowy dąb, posadzony jeszcze przez poprzedniego właściciela nieruchomości. Korona tego wspaniałego drzewa otula cieniem zarówno moją pracownię, jak i dom. Dąb króluje swoją piękną koroną nad okolicą. Czy może być w tym przypadku coś lepszego niż gmerek w kształcie liścia dębu?

Taka o to historia wiąże się z moim gmerkiem, bardzo go lubię i po części utożsamiam się z tym symbolem. Każda praca, która opuszcza pracownię jest opatrzona tym symbolem. Czasami podpisuję prace dodatkowo imieniem i nazwiskiem oraz datą – wówczas gdy stworzę coś unikatowego. Gmerek awansował do miana mojego loga, które możecie zobaczyć również na mojej stronie internetowej czy na opakowaniach z moimi pracami. W końcu dąb to siła i wytrwałość, ceramika to pokora, wytrwałość i pasja dlatego to drzewo pasuje mi jako symbol mojej twórczości.

zajrzyj do sklepu, zobacz produkty

X